D Sınıfı Araçlar 2009 Föy III: Citroen C5

2008-citroen-c5-ii-45_1600x0w

Bu araba tutkusu bir başka güzel, emektar ford  escort 11 sene sonra 92.000km de bizden ayrıldı. Ö.T.V. indirimi bitmeden önce bir araba almak zorundaydık. Aklımda hep opel insignia olmasına rağmen citroen c5’i görünce birden kanım ısındı. Aslında bu yazıda citroen c5’in yanı sıra kısa süre ülkemizde satışa sunulan kullanıcısı olduğum citroen c5 1.6 hdi dynamique modeli hakkında da bilgi vereceğim. Bu yazıda citroen marka araba kullanıcılarının buluştuğu Türk sitesi olan citroenim.net’ten de faydalanılmıştır. 

Bir citroen c5 kullanıcısı olarak gördüğüm eksi ve artı yönlerini yazacağım. Fakat öncelikle bu citreon c5 dynamique hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Ülkemizde citroen c5 1.6 hdi sx ve sxpk olmak üzere 2 ayrı model olarak sunulmakta. Bilindiği gibi mart ayında çıkan ilk ö.t.v. indirimiyle birlikte bayilere hücum eden  tüketiciler stokları bitirince bu sefer talep fazlalığından araç yetiştiremediler. Citroen Türkiye’de bu sorunu aşmak için Fransa’dan Fransa’da satılan (öyle tahmin ediyoruz kaynak Fransa citroen sitesi) c5 dynamique modeline birkaç paket takarak Türkiye’ye yolladı. Kısa bir süre için sınırlı sayıda satılan bu model mayıs ayındaki araç talebini karşılamaya yardımcı oldu.

2008-citroen-c5-ii-31_1600x0w

Peki dynamique modelinin Türkiye’de satılan citroen c5 1.6hdi sx ve  1.6hdi sxpk’dan farkı ne derseniz farkları gösterecek şöyle bir tablo koyabilirim.

Sx

Sxpk

Dynamique

Ön Park Sensörü

X

X

Park yeri mesafe ölçüm sistemi

X

X

17” Jantlar

X

Sportif görünümlü 17” Jantlar

X

18” Jantlar

X

Lastik Basıncı Sensörü

X

Bi-tuner Radio

X

Bluetooth

X

Sportif Tasarımı Öne Çıkaran Kumaş Döşeme Koltuklar

X

Arka Cama Entegre Anten

X

Metalik kaplamalı direksiyon

X

Arka yan hava yastıkları

Bilinmiyor

Bilinmiyor

Bilinmiyor

2008-citroen-c5-ii-10_1280x0w

Citroen otomobil severler arasında pek de iyi bir üne sahip olan marka değil. Her ne kadar WRC’de rekorlara doymasada satışları öyle değil. Fakat görülen ve kabul edilen bir şey var ki o da yeni c5 çok farklı. Hem araba dergilerinde hem forumlarda hem de televizyon programlarında gelinen ortak kanı şu,  citroen kendini aşmış. Bunlar hakkında youtube’dan 1-2 link’de vereyim.

Mike Brewer, Edd China and SJ Mee test the Citroen C5 and VW Passat head to head.

(Fifth Gear)

Dilini bilmiyorum ama güzel bir bayan anlatıyor o yüzden koydum 🙂

Bu da reklamlarından biri

Aracın sürücü kokpiti ilk girişte sizi etkiliyor. Hem analog hem de dijital hız göstergesi görselliği artırıyor. Birçok kullanıcıya göbeği sabit direksiyon simidi garip gelse de aslında ergonomi açısından çok faydasını görüyorsunuz. Ayrıca kişisel görüşüm aracın içindeki görselliği artırıyor. Aracın direksiyonu hıza karşı duyarlı olduğundan sürüş zevkini de artırıyor. Ergonomik koltuklar vücudunuzu kavraması da sürüş esnasında güven veriyor. Aşağıdaki tam donanımlı versiyonu olan resmin(navigasyon sistemi değişti) 8 MP lik kalitedeki fotoğrafını buradan indirebilirsiniz.

citroenc5_interior_mk3_18a

Citroen c5 araç boyutları olarak geniş bir yapıya sahip. Araca benim denediğim d sınıfı araçlar arasında kendi fiyat segmentinde en konforlu araç. Araç içi genişliği çok iyi. Kokpitin etli kaplaması ve kapı panzotlarıyla sınıfındaki diğer araçlardan bir adım öne çıkıyor. Aracın içi sessiz ve rahat diyebilirim.Arka diz mesafesi oldukça geniş fakat arabnın coupe tasarımını verebilmek için camlar biraz küçük olmuş. Bu her ne kadar bir sorun gibi gözükmese de bazı kullanıcılar için büyük camlı arabalar ferahlık hissi veriyor. Coupe tasarımından dolayı arka baş yüksekliği uzun boylu kişiler için biraz sorun olabilir. Sanırım ford mondeo ve skoda superb dışında gördüğüm arabalarda hepsinde böyle bir sorun var. Fakat gördüğüm araçlar içinde skoda superb ve ford mondeo’da sonra en yüksek baş mesafesini sunan araç. Arka taraf havalandırmalarını B sütununa koymaları tasarım olarak güzel olmuş.

2008-citroen-c5-ii-54_1600x0w

Araç ülkemizde 1.6 110 bg ve 2.0 138bg’lik dizel motorlarıyla satışa sunulmuştur. Ne yazık ki benzinli motor seçenekleri ülkemizde yok. Avrupa’da ayrıca araç 1.8l 127hp, 2.0l 140hp ve 3.0l 215 hp benzinli;  2.2l 173hp ve 2.7l 207 hp dizel motor seçenekleriyle sunulmakta. Ülkemizde Psa’nın ünlü 1.6 hdi motoru ford focus, Peugeot ve citroen şu an da kullanmakta. Aracın boş ağırlığı 1506kg ve 110hp motor eğer hız tutkunu değilseniz konforlu bir sürüş sağlamakta. Citroen c5’te manuel 5 vites seçeneği  sunulmakta ne yazık ki 6 vitesli seçeneği şu an ülkemizde yok. Fakat 2.0 motor seçeneği 6 ileri otomatik vites seçeneğini ile satılmaktadır. Ülkemizde satılan c5 araçlarda kullanılan motorların devir-güç eğrileri

2008-citroen-c5-ii-59_1600x0w

1.6 110hp Hdi

2008-citroen-c5-ii-60_1600x0w

2.0 138hp Hdi

Arabanın yoldaki performansı hakkında konuşursak beni oldukça memnun etti. Ara hızlanmaları ve süspansiyon konforu otoyolda zevkli bir sunuş sağlıyor.  Eğer maksimum hız kaç km diye sorarsanız 210km hıza çıkan var bu araçta. Araç daha önceden de dediğim gibi sportif bir araç değil o yüzden daha yüksek hızlara ya da 0-100 arası veya ara hızlanmalarda bir hız tutkununu  doyuracak bir araç değil. Arasın yol tutuşu çok başaralı. Kendi yaptığım  bir testte 90’ lik bir viraja 78km hızla girdim ve aracın güvenlik sistemlerinin devreye girdiğine tanık oldum. Araç hiç savrulmadan, direksiyon hakimiyetimi  kaybetmeden yola girdi. Fren mesafesi bazı kullanıcıları tatmin etmese de yapılan testlerde birçok aracın önünde olduğu görüldü. Fakat 1.5 ton araçla yokuş  yukarı seyir halinde iken eğer hızınız düşerse 2. Viteste yola devam etmek için debriyajı sıyıracaksınız ya da benim gibi 1 vitese atacaksınız. Fakat araç 1.viteste çok çabuk devirlendiğinden hemen  2.vitese  geçiyorsunuz. 2’den 1’e,1’den 2’ye kısa zamanda atmakta insanı çok sıkıyor.

2008-citroen-c5-ii-24_1600x0w

Aracın diğer özelliklerine gelirsek, ses sistemi beni ve birçok arkadaşımın çok hoşuna gitti. Toplam 6 hoparlör 140watt olan ses sistemi araçta ne yazık ki c4 teybiyle sunulmakta. Aracın Avrupa versiyonundaki 3d navigasyon sistemi ve 8 hoparlörlü dijital amfili müzük sistemi şu an ülkemizde komik bir fiyata getirip takabiliyorsunuz (12.500 TL). umarım fiyatı ucuzlar ve ülkemize de gelir.

1

Citroen c5 güvenlik konusunda rakiplerinden eksik kalmıyor. Araçta; abs, ebd, eba, asr, esp sistemlerinin yanı sıra 5 hava yastığı, 2 hava perdesi ve immobilizer standart olarak sunuluyor. Konfor konusunda da otomatik yanan farlar, yağmur sensörü, katlanabilen aynalar, çift bölgeli elektronik klima standart halde satılıyor ayrıca bagaj hacmi olarak 440l hacim sunuyor. 1.6 hdi 110hp dizel motor yakıt tasarrufu konusunda da sınıfında liderliğe oynamaya aday.Euroncap’tan 5 yıldız alana c5’in üretim videosu

Aracın yol tutuşundan bahsetmiştim. Fakat citroen c5’in en bilinen özelliği hidropnömatik amortisörleri. Üstteki filmlerde görüldüğü gibi herkesin beğenisini kazanan bu amortisör sistemi ne yazık ki ülkemizde sadece 2.0 motorlarla beraber sunuluyor. Her yol koşulunda hem konfora hem sportif sürüşe uygun olan bu süspansiyon sistemi  citroen Hydractive III ismini vermiş. Arabanın yüksekliğini istediğiniz zaman ayarlamanızı sağlıyor. Öyle ki internette 3 lastik üzerinde duran birçok hydractive süspansiyon sistemine sahip citroen araç görebilirsiniz. Kendi kullandığım c5’teki süspansiyon sistemi bildiğimiz metalik süspansiyon. Asfalt yolda uçan halı konforunu veren metalik süspansiyon ne yazık ki bozuk yolda beşik gibi arabayı sallıyor. Alttaki video’da hydraactive sistem hatta daha gelişmişine sahip (AMWAR) citroen c6 ile bmw 5 serisinin kapışmasını görebilrsiniz.

Evet bu kadar övdük şimdi gelelim eksiklerine. Her güzelin bir kusuru var tabi ki. Öncelikle kusurların en büyük sorumlusu citroen Türkiye. Opsiyon olarak sunroof dışında bir şey getirmediğinden bu araca zarar veriyor. Bugün bu konuda bana göre en iyi olan opel. Peki bu opsiyonların olmasının ne faydaları var. Örneğin opel insignia bugün iyi kötü eksikleriyle de olsa navigasyonu, değişken karakterli süspansiyonu,bi-xenon farları, deri döşemeyi, ısıtmalı soğutmalı koltukları, elektrikli park freni ve yokuş kalkış desteği (benim citroen c5’te gördüğüm en büyük eksiklik) vs. birçok opsiyonu Türkiye’ye sunarak müşterilerinin kendi araçlarını kişileştirmelerine olanak sağlıyor. Nerdeyse rakiplerini hepsinde olan elektronik park freni ve bana göre pek gereği olmasa da elektrikli koltuklar varken siz bunları exclusive modelinde alabiliyorsunuz. İşin özü şu siz 1000 liralık bir aksesuara sahip olma için bile 30.000tl’yi gözden çıkarmak zorundasınız. Ayrıca araç içinde 1-2 yerde daha kaliteli plastik kullanılabileceğini düşünüyorum. Birde gözükmese de diğer araçları bu kadar incelemedim ama araba kaportasında çok fazla punto izleri var. Belki bunlar kimseyi rahatsız etmez ama daha iyi olabilirdi gibime geliyor. Bir de aracın garip bir sorunu olan cam fitillerli sıcaklığın etkisiyle tahmin ediyoruz yumuşuyor ve camlarda tıkırtı sesleri oluşturuyor. Fakat devamlı olan bir şey değil ne zaman,ne kadar süre ve niçin olduğu konusunda bir kesin görüş yok.Sesi kesmek basit ama hep bunla uğraşmak çok sıkıcı. İnsan o kadar para verdiği bir arabadan en küçük bir ses istemiyor.

Citroen c5’i üç kelime ile özetlersek “tasarım-konfor-tutumluluk”  aklıma geliyor. Performansın üst sınırı olmadığı için ve araçta her zaman tasarım ve konforu tercih eden biri olduğum için performans kelimesini koymadım.  İsteyen 500tl gibi bir paraya 1 saat içine arabanın gücünü 25bg veya daha fazla artırabilir. Chip tuning veya power box ile bu mümkün. Fakat unutmayın bu tür şeyleri isteyenler genelde aracını sportif kullanan insanlar.Bu kişiler aracın limitlerini zorlarlar. Sportif araç kullanan kişilere dizel motorun karakteristiği uygun değil hele ki turbolu bir motor kullanıyorsa çok sakıncalı.  Citroen C5 araçta bulunan çift kütleli volan konfora yönelik bir sistem ve ani darbelere yada uzun zorlamalara pek gelen bir disk değil. Her ne kadar Avrupa’da 50 milyon kullanıcının aracında bu volan sistemi kullanılsa da sportif kullanıma gelecek bir disk değil. Chip tunning veya powerbox yaptıran ve bundan sağlamlık bekleyen kişi araca tabiri caizse yeni gelin gibi bakması lazım eğer sürücü 1.5 tonluk aracı hep zorlarsa araçta normal volanda olsa bir yerden fire verecektir. Bu tür güç artırımı yapan kişi bu güce gerektiği zaman kullanmalı sollama veya kalkışlarda. Chip tuning ve powerbox olayı aracı artık güvenlik sınırlarından çıkardığından ve “garantisi biziz abi” söyleminden öteye geçmediğinden bu tür güç artırımlarını önermiyorum. Sportif arac isteyen kesinlikle benzinli araçlara bakması lazım. Hatta daha hafif b veya c sınıfı araçlar kullanıcıya daha zevkli sürüş sunacaktır.

“D Sınıfı Araçlar 2009 Föy III: Citroen C5” üzerine 39 yorum

 1. Emre’cim C5 ile ilgili test ve yorumlarını çok beğendim..Bunları bizim siteye de koyalım diyorum..Ne dersin?

 2. Ne demek Birol abi. ben aslında koymayı düşünüyordum. Ters anlaşılabilir diye koymadım. yoksa istediğin yere koyabilirisin Birol abi. Sağol öneri için ayrıca

 3. opel insignia da kesin karar kılmıştım.. canlıyayın aracı olarak kullanmak üzere citroen jumper satın almaya gittiğimde c5 i gördüm ve etkilendim… karar vermeye çalışıyorum kafam karştı. detaylı incelemeye de zamanım yok yardımcı olursanız sevinirim… c5 sizi yonlendirmede ençok neler etkiledi sizde diyeceksiniz ki yazdıkya kardeşim.. ama kişiye özel cevaplar daha etkili olmuştur herzaman. 0532 451 60 30 selamlar

 4. İsmail bey merhaba

  kusura bakmayın askerden yeni geldim cevap biraz geç veriyorum. Öncelikle iki aracında güzel tarafları var. Benim c5’i tercih etmemdeki nedenler

  -Arabayı aldığımız zamanki donanım seviyelerini kıyasladığımızda insignia 115hp benzinli motor alırken c5 1.6 110hp dizel motoru veriyordu ve c5 daha ucuzdu.
  -Insignia’nın iç döşemeleri bana kaliteli gelmedi. C5’in koltukları daha sportif duruyordu ve insanı daha iyi kavrıyordu.
  -C5’in içi insignia’ya göre ferah gerçekten. Bence insignianın yumuşak karnı bu. Sedan tarzı coupe tasarımı yüzünden arak koltukların baş ve diz mesafesi d sınıfı aracı havası vermiyor. boyum 1.73 ve benim kafam tavna deyiyorsa şehirler arası yolculukta sıkıntı çıkarır.
  -benim için konfor ön planda olduğundan c5 insignia’dan daha konforlu bir araç bana göre. hele şimdi 156bg benzinli exclusive versiyonu türkiye’ye gelmiş. otomatik vites ve hydraactive süspansiyonlu, şu an 70 milyara alcağım araç kesinlikle c5 1.6 exclusive olurdu.

  ama tabi sizin tercihiniz çok daha önemli. İçine oturduğunuz zaman ne hissettiğiniz önemli. C5 dizel araçlar sportif değiller ve hassas debriyajları olduğundan sportif kullanıma gelmezler. sizi kısa zamanda üzerler. Insignia’nın işçiliği c5’ten daha iyi özellikle kaporta işçiliği. Ayrıca insigniada navigasyon alabiliyorken c5 için bu seçenek şu an mevcut değil bildiğim kadarıyla. ama 60 milyara ben bu benzin fiyatlaından sonra c5 112 hp (yeni nesil e-hdi motor tutumlu dizel) 60 milyarlık 180hp insignia bile olsa değişirim. eğer yakıt sorun değil diyorsanız 156hp 6 ileri otomatik şansımalı ve hydraactive amortisörlü1.6 exclusive’ı alırım.

  kısca konfor,tutumluluk ve fiyatından dolayı c5 benim için öncelik olmuştu. p

  Umarım yardımcı olmşumdur. saygılarımla

 5. Veysi bey;

  yılın ilk çeyreğinden araç fiyatlqarı en yüksek seviyede olur genellikle. Emin olun fiyatlar düşecektir. Yıl sonuna doğru iyi kampanyalar olacağı kesin.

 6. Abuzer bey merhaba

  Citroen c5’ler deki çift kutleli volan sebebiyle sorunlar yaşayanlar oldu.eski tip q2 volanlarda bu sorunu yaşayanlar var.fakat yeni kasa c5’lerde (2008 ve ötesi) kullanılan yeni tip q3 volanda bu sorun önemli ölçüde asıldı. Fakat 25000 km’lik araç kullanımımda sorun çıkmadı.sadece 1 kere 15000 km civarindayken bir trafik kazası sebebiyle 1 saat kadar dur kalk yaptım ve araç düşük devirlerde vites atarken titriyordu. Anladığım kadarıyla bu araç ağır şartlarda devamlı çalışırsa bu sorunu gösterme ihtimali var. Ayrıca çift kütleli volandan dolayı sportif kullanmanıza önermiyorum. Bu volanin size sağlayacağı konfor çok ama ağır şartların volani değil

 7. Merhabalar emre bey. Yazınız gerçekten çok güzel. Ben de c5 ehdi mcP şanziman almayı Planlıyorum acaba bu şanzımanı deneme şansınız oldu mu?

 8. Melih Bey Merhaba

  Melih bey mcp şanzımanı deneme şansım olmadı. Fakat mcp şanzıman hakkında şu ana kadar kötü birşey okumadım duymadım.Hatta mcp’nin övüldüğünü ok erde okudum. Ama kesinlikle önce siz deneyin karar verin. Mcp şanzımanlı e-hdi ile benim kullandığım manuel şanzımanlı aracı test eden arkadaşımın tek dediği bana manuel biraz daha atak olduğu. yarı otomatik şanzımanlarda vites geçişi kalitesine göre az ya da çok hissedilir. Fakat 1600kg araçta 5.5lt şehir içi yakıt tasarufu sağlıyorsa ben alırım. zaten c4’ün e-hdi’Lı mcp şazımanını kısa zamanda denemeyi düşünüyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

 9. Yanlı bir bilgi var,

  2008’den itibaren üretilen Yeni Citroen C5’lerde 6 adet değil, toplam 8 adet hoparlör var.

  En düşük donanımda bile 8 adet hoparlör var.

 10. Mehmet Bey Merhaba

  Mehmet Bey 2 senedir arabayı kullanıyorum. Umarım ben görmemişimdir. 4 tane kapılarda 2 tanede kokpit üzerinde var. 8 hoparlör sadece exclusivelerde var olabilir. Çünkü pandizot takımının olduğu yerde hoparlör yeri var yukarıdan hoparlör gibi gözküyor. Buradan daha fazla bilgi alabilirisiniz. Ya da bilmediğim bir yerde var.

 11. Haklısınız, ben yanlış biliyormuşum.

  C5 aşkı gözümü kör etmiş 🙂

 12. C5 e-hdi mcp almayı düşünüyorum ama problemli olduğu söyleniyor. Bana yardımcı olurmusunuz. Tavsiye edermiziniz.

 13. Osman Bey Merhaba;

  Cevap biraz geç olacak ama mcp’yi kullanmadığımdan bilgim yok. En iyisi denem sürüşü yaparak sizin görmeniz.

 14. bendede c5 hdi dynamigue var triptonik elektronik olduğundan dolayımıdır nedir biraz vites geçişleri agır ama konforu süper tam bir makam arabası geniş iç hacim geniş bagaj güvenlik yol tutuş çok iyi bir araba tabi bu arabayı sportik amaçlı kullanmayacaksınız randımanlı kullanmanız lazım araba bence çok güzel passata kıyaslama olursa bence aynı sayılır ama fiyatta passatın altında daha ucuz saygılarımla

 15. Merhaba;

  Cıtroen C5 ikinci el araç almayı düşünüyorum.Beğendim bir araç var C5-2 SX PK 2,0 HDI dizel otomatik.108.000KM.de

  Bu araç alınırmı yardımcı olursanız sevinirim.

 16. beyler vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkürederim

 17. bir kaç ay önce aldım 1.6 hdı sx pk araç görüntü olarak çok hoşuma hgitti iç tasarımda harika konforlu sadece 1 . viteste araç çok ağır kalıyor 2. vitesten sonra harika yol tutuşu var, yedek parçalarıda çok pahalı değil alman ve japon otolarla kıyaslayınca , 2008 de üretilen bir araç bu merak ettiğim ne zaman kasası değişecek doğrusu değişmesini istemem güncel bir kasa ve alman tasarımcılar tarafından tasarlanmış (bmw x6) ya benzetilmiş bir araç , araca bakan bazı arkadaşlarım aracın kasasının hafif malzemeden yapıldığını söylüyor ama bu araç 2009 da euroncap ta 5 yıldız almış … benzin ve lpg artışlarının olduğu şu günlerde alınabilecek en iyi konforlu güvenli gösterişi olan bir araç

 18. Meraba emre bey araba almak için uzun süredir bekliyorum 2012 passat 16 tdi düşünürken fiyatı beni caydırdı ve şimdi bir haftadır c5 sx pk yı araştırıyorum bu araç ağır bi araç bnde konfor ve gösteriş seven biriyim internette düşük kilometrede yok denecek kadar az ben 83binde bi araç buldum bu kilometre sizce iyimi araç 2009 bu araçların motoru kaç bin km dayanıyor ayrıyeten almamı tavsiye edermisiniz beni üzecek bi araç almak istemem

 19. Ali Bey Merhaba;

  Aracın konforu sizi üzemyecektir. Öncelikle aracı alırken temiz olması en önemli etken. Motor konusunda şu an Bizdeki citreon c5 60000km şu anlık motorda bir sorun yok. Nacizane bilgi vermek gerekirse

  -Aracın motoru reklamlarda görmüşsünüzdür dört milyon kilometre ye kadar gittiğini iddaa ediyor.
  -Motoru kalitelidir. Psanın motorunu citroen,peugeot,ford,volvo,mazda,mini vb. birçok marka kullanıyor.
  -83000 km de genç bir motor kilmetresi sorun değil. FAkat debriyaj değişimi gelmiş olabilir.

  Dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri de bu motora chip tuning veya power box tarzı bir uygulama yapılmış mı? Bu uygulamalar sayesinde 109 beygirlik motor 130 beygilere çok rahat çıkartılıyor. Eğer böyle bir kullanım varsa motoru aşırı yıpratmış olabilirler. Chip tuningin, bildiğim kadarıyla, yapılıp yapılmadığını anlaşılabilyor ama power box bildiğim kadarıyla iz bırakmıyor.

  -İkinci bir durum debriyajı. Bu araç konfor odaklı olduğundan çift kütleli volan sistemi kullanıyor. Bundan dolayı arac bu konuda hassas. Eğer ters bir kullanım olduysa araç titreşimli vites geçişlerine sebep oluyordu.Biz böyle bir sorunla kaşılaşmadık 5.5 senedir çok şükür. Bu konuda en iyi bilgiyi citrenturk.com sitesinden bulabilirsiniz.

  -Araç tavisyesine gelince ben aracı gönül rahatlığıyla tavisye ederim ama tabiki fiyatı uygun ve temiz olmalı. Ama siz aracı bir test ettikten sonra bakın derim. Beklentileriniz konfor ve tasarım ise sizi üzmez.

  Umarım yardımcı olabilmşimdir. Saygıalrımla

 20. Teşekkürler emre bey aracı servise gstermeden almm tabiki fiyat 46000 yazmış ama bayram gçtiği için düşeceğini tahmin ediyorum bu debriyaj sorunu hemen fark edilebilirmi servis söylermi yada ?

 21. Ali bey merhaba;

  Kusura bakmayın cevap çok geç oldu ama debriyaj sorunu hemen farkedilir emin olun. Aracın kalkısı silkeleyişi size bilgi verir

 22. Merhaba, 2005 model C5 2.0 sx pk araç takas teklif edildi. Bu araç hakkında pek bilgim yok. aydınlatırsanız sevinirim. araç triptonik vites herhangi bir kronik arızası, motor arızası, mekanik sisteminde sorunları olur mu korkum km’si 230.000’de ?

 23. Merhabalar,

  Hasbel kader sitenize ulastim. 2011 model C5 2.0 HDI Exclusive aracim var. Sıfır almıştım. 80.000 km ye geldi hicbir sorun yasamadim. Bu paket Turkiye paketlerinin en üstü. Sıfır 1.6 HdI almak yerine 2.0 exclusive alin derim. Abimde 2010 model bmw 5.20 dizel bir arac var. Gonul rahatligi ile soyleyebilirim ki, bmw den daha konforlu bir surus sunuyor. Bunu abimde teyit etmistir. Donanim olarak exclusive donanimlarina sahip bmw,mercedes,audi gibi markalarda 3 kati ya da daha fazla bir butce gerekir. Marka imajini asarsaniz c5 cok cok ama cok tercih edilebilir bir aractir.

 24. Şu yorumunuza içtenlikle katılıyorum:
  Citroen c5’i üç kelime ile özetlersek“tasarım-konfor-tutumluluk”

  Üstelik sıralaması da çok doğru.Ben ilk tasarımına kaptırdım kendimi.2 yıldan beridir kullanıyorum,eleştireceğim yönleri yok mu? elbette var ama genel izlenimim yanında bunlar çok sönük kalır.

 25. Bende 1.6 hdi SX 2010 var satıp 2.0 e.hdi en dolusunu almak istiyorum yani 1.6 manual yerine 2.0 otomatik almak sizce doğru mu değer mi aradaki yakıt ve vergi farkına. … Bide otomatik vites geçişleri sarsıyor deniliyor sitelerde 2.0 otomatik için ne kadar doğru bu gerçekten geçişler sirkeliyor mu

 26. 6 senedir kullandığım biricik aracım. Şu an 200 bin km.ye dayanmış durumda. Bir bu kadar daha sorunsuzca kullanabilirim diye düşünüyorum. Üst segmentteki tüm araçlardan çok daha konforlu ve rahat (Mercedes’in S serisi, BMW’nin 7 serisi vb.haricinde tabii ki) Bu araç ilk çıktığında ki (9 sene önceki) özelliklerin yarısına bile sahip olmayan araçlar halen üst model diye satılmakta.
  Hydractive süspansiyonu mükemmel. Araca kaç kişi binerseniz binin, isterseniz bagajı tıka basa doldurun, aracın yerden yüksekliği asla değişmiyor. Belli bir hızdan sonra ise yol tutuşunu arttırmak için araç alçalmaya başlıyor. Böylelikle spor araçların bile savrulduğu virajlara gönül rahatlığıyla girebiliyorsunuz. Bu özellikler Mercedes’in çok üst modelleri hariç başka hiç bir araçta bulunmuyor.
  Türkiye’de Citroen algısı maalesef pek güçlü olmadığından çok tutulmadığını düşünüyorum. Bunu önemsemeyenler için belli bir bütçe içinde alınabilecek en iyi araç olduğunu söyleyebilirim.

 27. Bence araç sanıldığı gibi konforlu değil.Süspansiyonlar fazlasıyla sert kalıyor.6 aydır 1.6 versiyonunu kullanıyorum.Diğer konularda söylenilenler doğru.Tasarım tutumluluk donanım fiyat çok iyi.

 28. emre bey yorumlarınız için teşekkürler bende c5 düşünüyorum ancak beni tedirgin eden sorun otamatik vitesteki geçişlerdeki titreşim sorunu aynı titreşim sorunu manuel viteslerde.de oluyormu yorumları genellediğimde bana araç sıcak geliyor birde geçenlerde citroen c5 sürücüsü bir arkadaşa rastladım vites sarsıntısı 2013 den önceki modeller de var dedi 1,6 exclusive manuel vites mi yoksa 2,0 e hdi mi önerirsiniz şimdiden teşekkürler

 29. Ahmet Bey Merhaba;

  Vites geçişleri hakkında bilgim yok. Havalı süspansiyon hangisinde varsa onu öneririm. Emin değilim ama 2.0 e-hdi’ın otomatik vitesi tork konvertörlü. Eğer 2.0’da havalı süspanisyon yoksa 1.6 manueli ikisinde de varsa 2.0’ı öneririm

 30. Abi selamlar,2011 model 1.6 HDI dynamic model c5 almayi düşünüyorum fakat araştırmalarımda ikilemde kaldım.
  HDI da hangi paket en full olani bir de,eHDI mi yoksa HDI paketleri mi tercih etmeliyim? Bu konuda beni aydinlatirsaniz çok sevinirim.Tesekkur ederim şimdiden.

 31. Hidro aktif süspansiyolar bozuk yollarda daha iyi performans gösteriyor mu acaba?

 32. Merhaba Arkadaşlar.
  Otomotiv sektöründe olmam dolayısıyla bir çok marka model aracı uzun km kullanma ve gözlemleme şansım oldu. Size şunu söyleyebilirim. Citroen C5 gerçekten beklentiler üzerinde bir araç illa ki ufak tefek sorunları oluyor olacakta. Sonuçta hangi marka hangi model araç olursa olsun bir yerlerinde arıza çıkma ihtimali var. Eğer D segment bir araç alacaksanız gönül rahatlığı ile Citroen C5 almanızı tavsiye ederim. unutmayalım ki her araç arıza yapabilir.Ve inanın bir çok aynı segmentte ki rakiplerinden açık ara önde bir araç. Bu arada ben 1.6 hdi 110 Manuel Sxpk kullanıyorum. ve gerçekten çok memnunum.

  Saygılarımla

 33. Arkadaşlar 2009 c5 sx px in orta göstergesini nereden bulabilirim acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.