Dreambox 500s (Klon) İncelemesi

Pc dünyasının içinde aktif olarak 14 yaşından beri bulunuyorum. Az çok bir şeyler bilirim. Fakat uydu dünyası hakkında hiçbir şey duymamıştım. Meğerki uydu alıcıları başka bir dünya imiş. Daha sonra bir arkadaş vasıtasıyla bu dünyanın içine girdim ve gördüm ki pc donanımları kadar ilgimi çekiyor. Aklımda ilk başta basit dijital uydu alıcısı almak vardı ama daha sonra kontrolü bende olan daha ergonomik, daha çok özellikli, daha esnek ve gelişime açık Linux tabanlı uydu alıcısı aldım. Maddi kısıtlamalar ve bu dünyaya yumuşak bir geçiş yapmak için dreambox 500s (klon) uydu alıcısı aldım. Bu uydu alıcısı hakkında deneyimlerimi anlatayım dedim. 

Uydu alıcısı dediğime bakmayın aslında tam bir bilgisayar. Özelliklerine gelince

250 MHz IBM PowerPC İşlemci (350 Mips)

32 MB RAM
Linux İşletim Sistem ( Software )
1 x Smartcard Okuyucu
MPEG2 HW Decoder
100Mbit full duplex Ethernet ile İnternet Bağlantısı
2 LED Göstergesi
Limitsiz TV/Radio Kanal Kapasitesi
Hızlı Kanal Geçişleri  ( 1 Saniyeden Az )
Full Otomatik Kanal Arama
Limitsiz Favori Listesi Oluşturma
EPG (Electronic Program Rehberi)
Çoklu LNB Switch Kontrolü (DiSEqC)
Değiştirilebilir OSD Menü Görünümü ve Dil Desteği (skin-support)
Optical Dijital Ses Çıkışı (AC-3 / DTS)
1 x Scart Bağlantısı (Yazılımla Tam Kontrol edilebilir
Bilgisayardan ve Uzaktan Kontrol
İnternet Üzerinden Yüklenebilir Onlarca Oyun&Program ve Bir çok Özellik

Öncelikle kullandığım uydu alıcısına bağlı olana tesisatta goldmaster rm-8 diseqc, sharp lnb ye sahip iki çanak anten bulunmaktadır. Yayın kalitesi kanala göre değişmekte olup nerdeyse tamamen memnunum. Kullandığım vestel led tv’ye altın kaplama uçlu scart ile (rgb sinyali) bağlı. Şimdilik görüntü ve ses konusunda çok memnunum. Ortalama olarak sinyal kalitesi %90 ve sütü. En kötü hava şartlarında bile %80’nin altına düştüğünü görmedim.Cihazda işletim sistemi olarak  arkadaşın tavsiyesiyle Nemesis 4.4 kurdum. Şu ana kadar bir sorun görmedim. Kendi deneyimlerimi nemesis 4.4 arayüzü üzerinden yazarak anlatacağım.

Dreambox 500s (klon) mavi panel’e  nasıl “extra download” seçimini ekleyebilirim?

Bir ftp istemci ile dreambox’a bağlanın. Şu bağlantıdaki dosyayı indirin. Dosyanın içindeki extra.url’yi ve dreambox içinde var/etc klasörüne kopyalayın. Daha sonra dreambox kumandasından mavi tuşa iki kere basın. Sırasıyla mavi panel ve ve addons bölümüne gireceksiniz. Alttaki gibi bir arayüzle karşılacaksınız.  Download extra bölümü gözükecek. Buradan emülatörler, arayüzler vs. yükleyebilirsiniz.

Dreambox 500s (klon) nasıl bilgisayara ya da bir başka cihaza (harici disk, nas) bağlanır?

Hiçbir yazılıma gerek olmadan bu işi yapabilirsiniz. ben burada dreambox 500s’i wd mybook world edition’a bağlayacağım

Öncelikle pc’de ya da cihazda yapmanız gerekenler

1) Bilgisayarınızda bir kullanıcı yaratın. Ben örnek olarak kullanıcı ismine “dreambox” ve şifreside “dreambox” olacak şekilde yazacağım.

2- Bilgisayarınızda bir klasör oluşurun. örneğin “Download”

3- Oluşturduğunuz “Download”  klasörünü açın ve içinde “movie”,  “music”,  “photo” adında 3 tane klasör yaratın. Klasörlerin ismi aynı yazıldığı gibi olacak. Büyük küçük harf uyumuna dikkat edin

4) Şimdi oluşturduğunuz “dreambox” klasörünü paylaştırın.  Bunu klasör üzerine sağ tuşa tıklayp özellikler menüsnden paylaşım tabını tıklayarak yapabilrisiniz. Güvenlik duvarı yarlarınızdan emin olun. Pc’de yapacaklarımız bitti. Eğer herşeyi doğru yazdıysanız dos penceresinie açın (cmd) ve “net share” yazın.

Şimdi dreambox’ta yapacaklarımız anlatıyorum

1) Dreambox’ta  menü tuşuna basın sırayla; kurulum -> uzman kurulumu->iletişim kurulumu -> oluşturular’a girin. Şuna benzer bir arayüzle karşılacaksanız.

2) Burada

-ip yazılan yere bilgisayarınızın ip adresini yazacaksınız ve cıfs protokolü üzerinden bağlancaksınız.. Resimde görüldüğü gibi Wd MyBook World Edition’ın ip’si adresim 192.168.10.70.

– Dir yazan yere bilgisayarınızda paylaştırdığınız klasörün ismini yazın. (büyük küçük harf uyumuna dikakt)

– localdir yazan yere /hdd yazın

– Options’tan rw’yi seçin

-extra resimde görülen’i aynen yazın

– user yerine en başta bilgisayarda yarattığımız kulluncı ismi”dreambox” ve pass yerine “dreambox” yazın.

-isteyen automount’u tıklayabilir.

-hafızaya alı tıklayın. ve sonra mount’a basın. hepsi bu kadar..

Dreambox 500s (klon) ile bilgisayarımdaki filmleri nasıl izlerim?

Bunun için 1-2 yol var. Bunlardan en basiti yukarıda anlattığım gibi bir bilgisayarınızı bağlayın. Daha sonra bilgisayarınızdaki “movie” klasörünün içine izlemek istediğiniz filmi (mpg uzantılı) koyun. Dreambox 500s’ten menü’den dosya kipine geçin orada movies klasörünü içine atığınız filmleri göreceksiniz.

Dreambox 500s (klon) ilen daha çok biçimli filmleri  (.mkv,.avi, divx, xvid) uzantılı filmleri nasıl izleyebilirim?

Dreambox500s ile pc’den istediğiniz biçimdeki filmleri izlemek mümkün. Lakin görüntü kalitesi 576p çözünürlüğünde olduğundan izleyeceğiniz 720p ve 1080p  filmlerin görüntü kaliteliernde çok büyük düşüş oluyor. Ayrıca bunun için bilgisayarı açmak zorunda kalcağınızdan benim tavsiyem pc’yi direk televizyonunuza bağlamanız. Gelelim film nasıl izlenire…

Öncelikle pc’de yapılması gereken şeyleri anlatacağım.

1) Şu adresten vlc media player’ı bilgisayarınıza yükleyin.

2)  Yükledikten sonra masa üstünde oluşturduğu kısa yolu sağ tuşla açın. Özelliklere tıklayın. Hedef yazan yerin karşınsaki kutucuğu “C:\Program Files\VideoLAN\VLC\vlc.exe” –extraintf=http şeklinde değiştirin. (burada vlc player standart konumuna yüklenmiştir.)

Dreambox 500s’de yapılacaklar

1) Mavi panelden. addons’a girin ve plugins panelinden vlcf.18.0 yükleyin.

2) Bir ftp istemci ile dreambox’a bağlanın. /var/tuxbox/config/ klasörünün içindeki vlcf.xml dosyasını bilgisayraınıza indirin.

3)  vlcf.xml dosyasını düzenleyeceğiz. Tercihen kaliteli bir düzenleyici ile dosyayı açın.

server name=”set1″ ip=”192.168.10.60″ kısmını bulun ve. buraya kendi bilgisayarınızın ip adresini yazın. (benim ki 192.168.10.60)

<config name=”set1″ startdir=”c:/dreambox” cddrive=”e:” /> kısmı ise paylaşıma açtığımız klasörü göstereceğimizi kısımdır. burada e:  cd sürücünüz harfidir. ” c:/dreambox”  ise bilgisayarda paylaştığınız klasörün ismidir.

mkv uzantılı dosyaları açmak istiyorsanız vlcf .xml dosyasında araya bir yere alttaki satırı ekelyin

<setup name="File" pic="divx.png" ext="MKV" Videorate="2048" Videotranscode="1" Videocodec="mp2v" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="1" fps="25" soutadd="soverlay,senc" />

4) vclf.xml dosyasını kaydedip /var/tuxbox/config/ klasörüne kopyalayın. Erişim iznini 755 yapın. (dosya üstüne gelin sağ tuşu-> chmod->755)

Şimdi nasıl çalıştıracağınıza gelirsek;

-Masaüstünde düzeneldiğimiz vlc playerın kısayolunu tıklayın ve vlc player’ı açın ve açık vaziyette bırakın.

-Bir web tarayıcı açın (tercihen internet explorer). Adres çubuğuna http://127.0.0.1:8080/ yazın. Karşınıza vlc mediaplayer çıkıyorsa doğru bilgisayarınız çalışıyor.

-dreambox kumandasından sarı tuşa basın ve vlc palerın ara yüzünü dreambox’ta açın.. karşınıza e: optik sürücünz ve c:\dreambox içindeki dosyalar gözükür. Bunları tıklayarak izleyebilirsiniz.

Dreambox 500s (klon) ilen televizyondaki filmi bilgisayara nasıl kaydedebilirim?

Bunu  hiçbir program yükelmeden en kolay yapabileceğniz yol şudur.

-Öncelikle bilgisayarınızı ağdan dreambox’a bağalyın(yukarıda anlatıldı)

-Dreambox’ın nemesis paneline internet tarayıcınızlan bağlanın.

-Çıkan menüde kanalınızı seçin ve üstteki kırmızı noktalı “record” tuşuna basıp kayıta başlayın. Hepsi bu kadar


“Dreambox 500s (Klon) İncelemesi” üzerine 21 yorum

 1. hafif ama güzel bir inceleme olmuş. Bu yazıyı mart ayında yazmışsınız ozamandan buzamana ya makinanız hakkı rahmetine kavuşmuştur yada uzman olmuşsunuzdur :D.
  Forumun birine bu cihazla ilgili 10 tane kadar soru sordum ama malesef kuru gürültünün dışında birşey çıkmadı henüz. Bilginiz varsa paylaşırmısınız?
  (google da bilgi ararken sizle karşılaşdım ve uzun süredir bilgisayar kullanıcısı olduğunuzdan dolayı soruları sizede yönlendirmeye karar verdim)

  1) cihazın kalıcı hafızası ne kadar? Çoğu yerde ram 32mb yazmış bu ram mi yoksa flash olarak adlandırdığımız bölümmü?
  2) farzedelim cihazın içindeki yazılım bir sebepten bozuldu (time bomb , root dizinindeyken rm -rf * komutu vermek gibi yaptığım sık hata vs) ve cihaz hiç açılmıyorsa cihaza kapak açmadan jtag yapılabiliyormu?
  3) Jtag yapmak için standart bi rs232 kablosu yeterlimi (başka bir forumda kendileri el yapımı bir lpt jtag kullanmışlar)
  4) Normal durumlar (voltaj fazla gelmesi,ömrünün azalması vs.) dışında cihazda bulunan yazılım donanıma zarar verebiliyormu(özellikle klonlarda).
  5) timebomb dediğiniz şey ne yapıyor (kernelimi siliyor/komple flasha null mu atıyor/sadece oturum açılımını mı engelliyor) ve bu dosya ikilimi yoksa scriptmi?
  6) cihaza kurulabilen tüm yazılımların(eklentilerin) bir listesi varmı? Cihaza ait yazılımlar hangi sunucularda var?Kendimiz bir yazılım derleyebiliyor muyuz (devkit felan varmı? veya yazılımı qbox benzeri simulatorlerle kendi pc mizde kullana biliyor muyuz?)
  7) cihaza hangi protokollerle bağlanabiliyor(telnet ftp ssh vnc nfs vs.)(vnc server yada client varsa ozaman deme keyfime)
  8) Kör tarama olarak adlandırılan özellik varmı?(hiç bir tp girmeden birçok tp yi döngüsel veya random tarayarak kanal bulabiliyormu?)
  9)Ürünü nerden aldınız? Şuan memnunmusunuz?
  10)En iyi firmware/imageler hangileri ve bunlar arasındaki temel farklar nedir? Siz hangilerini denediniz? Eklentiler tüm imajlarla uyumlumu(yani a imajına kurulabilen tüm eklentiler a’nın diğer versiyonlarıyla ve b’ ye kurulabiliyormu? yoksa her bir imajın ayrı bir yazılım havuzu mu var)
  Şimdiden teşekkürler… Başarılar

 2. merhabalar mavipiyon

  Yorumlarınız için teşekkürler. mavipiyon ben uydu alemi konusunda çaylağım. ama bildiğim kadarıyla sorularına cevaplamaya çalışacağım.

  1) Sanırsam 8mb flash memory’si var.(4mb diye okumuştum ama benim aldığım back up iso 7mb olunca ve 1 mb kadar hafızada yer görünce böyle düşünüyorum)

  2)Time bomb yaşamadım. Nasıl sisteme zarar verdiğini bilemiyorum. Ben bir kere bozmuştum. basit bir rs232 kablo ile windows xp üzerinden kendi yazılımını yükledim. hiçbir sorun çıkarmadı. ayrıca aynı işi bir usb-com1 kablosu ile de yapan birçok kişi var. şu ana kadar tam mansıyla jtag yapmaya gerek duyan okumadım. Ama jtag yapacak adam ciddi derecede kurcalamıştır aleti diyebilirim.

  3)dediğim gibi jtag evet standart bir rs232 kablosu ve yazılımı yeterli. Birde sistem olarak xp’de yapmayı öneriyorlar. dediğim rs232 kabloyla çok şey yapılabilir ama herşey değil. jtag’lık duruma düşersen ki bu ciddi derecede kurcalama demek o zaman havyayı ve tornavidayı eline alacaksın 🙂

  4)İlk aldığım zamanlar 1-2 yazılım yükledim ama çok uğraşmayı sevmiyorum bende bu uydu aleminde çaylağım. Time bomb’lu image’ler piyasada olduğu sürece çok fazla kurcalamamak lazım. Kısaca yanlış yazılımla tabi ki de cihazı kullanılmaz hale getirebilirsin.

  5) time bomb hakkında bilgim yok. okuduklarıma göre cihazı komple çalışmaz hale getirdiği. Yazılım silmekten öte birşey anladığım.

  6)Elimde liste falan yok. yalnız addons ya da extra bölümüne girince bir sürü yazılım var. Cihaz zaten bildiğimiz linux tabanlı. linuz’ta bir c derleyici ile istediğinizi yazabilirsiniz.

  7)ftp,http ve telent üzerinden cihaza bağlandım. vnc viewer var,denemedim. ama nfs ve vnc server hakkında bilgim yok. ama olma ihtimali yüksek.

  8)Kendisi otomatik transpoder listesini güncelliyor. Ama ne zaman nasıl yapıyor ya da neden yapıyor bilemiyorum. Netten mi alıyor yoksa kendisi mi yapıyor bilgim yok.

  9)Ürünü gittigidiyordan aldım. Üründen çok memnunum 1 sene olmadı alalı sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. o zamanlar 130tl gibi fiyata almıştım. alırsam ucuzladı. sadece tv izlemek için kullandığımdan beni oldukça tatmin ediyor. ama kurcalayacağım dersen vu+ duo veya dreambox 8000hd lazım. onlarda tabi ciddi derecede pahalı

  10) Aldığım günden beri nemesis v4.4’ü kullanıyorum. sebep olarak ise kanal geçişleri geminiden (o zamanki versiyonu için sanırsam 4.2 falandı) daha hızlı olduğundan. her eklenti her imajda çalışmıyor. sanırsam gemini eklentiler konusunda daha fazla içeriğe sahip. cihaz çalıştığından başka bir yazılım kullanmıyorum. ilk aldığımda kendisi gemini ile gelmişti ve o gün bakıp sildim.
  açıkcası image’ler arasında çok ciddi farklar yok. sonuçta nix tabanlı işletim sistemleri. Benim bir arkadaşımda nemesis kullanmakta. abisi gemini kullanırken yaşadığı sorunları ve kanal geçiş hızını beğendiğinden nemesis’i tercih etti. Ama biz fazla kurcalayan kişiler değiliz. gemini project’in community’si nemesisten daha fazla gördüğüm kadarıyla. aradığınız nfs server,vnc tibi addonları daha rahat bulabilirsiniz.

  umarım yardımcı olabilmişimdir.

 3. Zahmet edipte 2 satır birşeyler yazmanız bile benim için yeterliyken tüm sorulara cevap yazmışsın .verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkürler. Çalışmalarınızda başarılar dilerim 😉

 4. mrb ben dream s500 cihazım var yeni yazılım yuklendi cihazım normal kanalları çekiyor fakat şifreli kanalları açmıyor sanırım interneti görmüyor fakat başka eve taktığımda cihaz çalışıyor ben bu sorunu nasıl çözebilirim yardım ederseniz sevinirim

 5. süleyman bey merhaba

  kusura bakmayın askerden geldiğimden cevabı biraz geç veriyorum. Başka eve takıp eğer kendi evinize taktığınızda olmuyorsa muhtemelen sorun router’ınızda. büyük ihtimalle firewall ayarlarında bir kısıtlama var. Gerekeli ayarları yapmanız lazım. Umarım çözmüşünüzdür.

 6. emre bey hayırlı günler dileyerek bilgi ve deneyiminizden istifade etmek istiyorum. şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum. Eksen uydu (İstanbul)’dan dream s500 cihazı aldım.
  Ben Erzincan’da ikamet etmekteyim. Cihazım hazır yüklü olarak geldi. Oturduğum apartmanda merkezi uydu sistemi olduğundan sinyal zayıf geldiğinden normal cihaz bile çalışmadığından bu işlerle iştigal eden bir usta geldi ve siyal seviyesini normale getirdi. Diğer cihaz götermeye başladığında ben yeni aldığım dream s500 cihazımıda ayarlamasını istedim. Arkadaş uğraşırken ben farkında olmadan fabrika ayarlarına dönüş yaptığından cihazım şimdi of durumunda. Bu konuda da o kadar bilgi sahibi olamadığımdan internette gezerken Allah c.c. seni bana denk getirdi. Haydi Emre kardeş şu arkadaşının derdine deva. Hayırlı günler dileyerek irtibatını bekliyor gözlerinden öpüyorum. Selamlar.

 7. Turgay Bey Merhaba;

  Turgay Bey yorumlarınız için teşkkür ederim. Bende uydu dünyasında amtörüm açıkcası. Bildiğim kadarıyla size yardım etmeye çalışacağım cihaz ayarlarının nasıl yapıldığını size anlatırım. Cihaz of durumda demek istediğiniz sanırım cihaz çılıyor fakat ses görüntü yok. Öncelikle sizin apartmanın anten tesisatının nasıl olduğunu bilmeniz gerekir. Ben sadece turksata bağlı olduğunuzu varsayıyorum. ben işletim sistemi nemesis’i kullanıyorum. sizinki büyük ihtimalle gemini project’tir. menülerin aşağı yukarı aynı olduğunu sanıyorum. Ayarların nasıl yapıldığına gelince

  1) öncelikle anten tesisatınızın nasıl olduğunu belirtmeniz gerekiyor. bunun için sırayla main menu>kurulum>servis arama>uydu yapılandırma menüsüne giriyoruz.
  buradan üstteki listeden tesisatınıza uygun olanı seçiyoruz.(tahminim tek uydu). uydu olarak 42 derece doğu turksat uydusunu seçin(turksat 1c/2a 42e olması lazım) ve kaydedin.

  2) daha sonra main menu>kurulum>servis arama>uydu bulma burada altta uydu listesinde turksat 42e uydusu seçili oalcak ve snr değerleriniz %60 üzeri agc: %100 ve ber: 0 olması lazım.

  3)en son olarak da main menu>kurulum>servis arama>otomatik transponder tarama menüsüne girin. turksat 1c/2a 42E ok tuşuyla seçip taramayı başalatın 1-2 dakika içinde kendisi kanal listesini bulacaktır. ve otomatik oalrak ekeleyecektir. ondan sonrası sizin kanalları dizmenize kalıyor.

  eğer sorun olursa ilk aşamadaki tesisatınızı yanlış girmişsinizdir. bunu deneyerek bulmaya çalışın. umarım yardımcı olabilmişimdir. kolay gelsin.

 8. İyilik ve güzelliklerin seninle olması temennisi ile saygılarımı iletirim. Emre kardeş şimdi cihazım normal çalışıyor. Yalnız siz değerli kardeşimden kendi adıma server alıncaya kadar maçları izleyebilmem için yardımcı olmanı rica eder gözlerinden öperim.

 9. Turgay bey merhaba,

  Dreamboxa USB ile taşınabilir disk bağlayarak, diskteki videoları izlemek istiyorum. Diskin içersindeki resimleri görüyor ama videoları nereden görüntüleyeceğimi bulamadım. Videolar avi, dat ve mkv formatında. mkv’yi açmayacağını biliyorum, avi ve dat’ları açması gerektiğini söylediler. Teşekkürler

 10. Merhaba Emre Bey ;
  ben dreambox 500s cihazına sahibim , bu cihaz ile televizyon üzerinden internette sörf yapabilme imkanım var mı , var sa nasıl bir yol izlemem gerekiyor , yoksa dreambox cihazının hangi modellerinde bu özellik mevcut tur
  teşekkürler iyi çalışmalar

 11. Hayko merhaba,

  Hayko ben gosterdıgın ıkı uydu alıcısı arasında tercih olarak dreambox’ı tercih etmiştim. Yalnız dreambox fiyatı biraz fazla gibi geldi. Gittigidiyora bir bak istersen. Diğer taraftan hiremco HD uydu alıcısı. İslemcisi görüntü kalitesi daha iyi olabilir. Dreambox yazılım konusunda tabi daha iyi ama artık miladı dolmaya başladı. Hiremco’da yanlış bilmiyorsam cccam var.daha önce dreambox’ı tercih etmiştim. Fakat hıremco yeni çıktığında cccam sorunları vardı. Tabı bu dediğim kaç sene önce. Www. Turkeyforum.com’a bak orada hıremconun hersetını ıncelemıslerdır. Yanlış hatırlamıyorsam hıremco’dan bır çalışan var. Su an alacak olsam hıremco’yu alırım. Artık dreambox 500s yavaş yavaş tarıhe gömülüyor

 12. Başka kanal açıkken başka bir kanalı kaydedebiliyor mu?
  Birde direk pcden izleyebilir miyiz?

 13. dreambax yeşil ışık yanıyor ama hiç açılmıyor ve böyle iki ader dreambax var arkadaşınkide aynı çalışmıyor bunu geri nasıl açabiliriz sadece uydu cihazı olarak kullansak bile yeter

 14. İsmail Bey Merhaba;

  eğer cihaznızda donanımsal bir sorun yoksa rs232 kablosunu baglayarak sıfırdan yükleyerek düzeltebilirsiniz.turkeyforum sitesinde daha açıklamalı mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.